Co zrobiłyśmy_liśmy?

Historia Homokomanda

Pewnie już o nas słyszałaś_eś. To my staliśmy na pierwszej linii podczas Strajku Kobiet, broniąc protestujące osoby przed policyjną agresją. To my protestowaliśmy przeciw atakom PiSu na osoby LGBT+. To nas zaatakowali nacjonaliści w Gdańsku - ale nie poddaliśmy się i tydzień później zrobiliśmy Gdański Bieg Równości. To my złożyliśmy tęczowy bukiet w rocznicę Powstania Warszawskiego. I to my zadaliśmy Tuskowi pytanie, kiedy wreszcie chłopak będzie mógł wziąć ślub z chłopakiem.

warszawski bieg równości

20 czerwca 2020 miała odbyć się Parada Równości. Została odwołana z powodu pandemii. My jednak chcieliśmy świętować. Zdecydowaliśmy się zorganizować własny bieg.

W biegu wzięło udział 120 osób.

tęczowa noc

7 sierpnia 2020 policja użyła siły przeciwko pokojowo protestującym osobom LGBT+ na Krakowskim Przedmieściu. I wtedy, po raz pierwszy, nasza społeczność powiedziała NIE państwowej przemocy.

Stawiliśmy czynny opór. Już się nie boimy.

strajk kobiet

22 października 2020 Julia Przyłębska wydała felieton skazujący osoby w ciąży na tortury. Kobiety wyszły na ulice. Policja próbowała pacyfikować protesty.

Blokowaliśmy policję. Chroniliśmy osoby przed zatrzymaniami. Prowadziliśmy tłum tak, by omijać policyjne kordony. Stawaliśmy między policjantami, a osobami protestującymi i niejednokrotnie dostaliśmy za to gazem.

Pokazaliśmy, że tęcza to też odwaga - i że zależy nam na prawach wszystkich osób, nie tylko na własnym interesie.

gdański bieg równości

17 marca 2021, w środę, na trenującą w parku grupę Homokomando Trójmiasto napadło 30 zamaskowanych nazioli. Dwóch z nas trafiło do szpitala.

Tydzień później zorganizowaliśmy treningi solidarnościowe w całej Polsce. A następnie I Gdański Bieg Równości.

Nie daliśmy się zastraszyć. Pokazaliśmy solidarność i że przemoc odnosi skutek przeciwny do zamierzonego.

Zorganizowaliśmy kolejną edycję Biegu w Warszawie, pierwszą w Krakowie, i szykujemy się do pierwszej w Poznaniu. W przyszłym roku Biegów będzie jeszcze więcej.

tęczowy wieniec

31 lipca 2021 odbywały się obchody 77 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Złożyliśmy tęczowy wieniec.

Upamiętniliśmy osoby LGBT+ walczące w Powstaniu. Podziękowaliśmy wszystkim powstańcom za walkę o wolną Polskę, o szacunek i godność dla wszystkich ludzi - w imieniu społeczności LGBT+.

Wcześniej, 19 kwietnia 2021, złożyliśmy taki sam wieniec w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.

pytanie o ślub

27 sierpnia 2021 na Campusie Polska, Donald Tusk i Rafał Trzaskowski odpowiadali na pytania młodzieży.

Linus zadał pytanie: Kiedy będę mógł wziąć ślub ze swoim chłopakiem?

Zmusiliśmy szefa Platformy do twardej deklaracji, że związki partnerskie będą dla niego priorytetem. Będziemy to rozliczać. Ale pytanie było o ślub i będziemy robić presję, aż do momentu. gdy uchwalona zostanie pełna równość małżeńska.